Котли на твердому паливі є найдешевшим варіантом для опалення будинку . Виробники намагаються зробити їх більш зручними для користувачів і безпечними для  навколишнього середовища. Хоча сьогодні  виробляється  багато застарілих варіантів ,  їх кількість неухильно знижується на користь професійних , сучасних , ефективних , простих у використанні і безпечних пристроїв.
 
Твердопаливні котли верхнього і нижнього згоряння
 
Якщо котел буде опалюватися в основному дровами , краще купувати з нижнім згорянням . Його ККД значно вище , ніж у моделей з верхнім згорянням , призначених , перш за все , для вугілля.
 
Котли з нижнім згорянням мають дві або три камери згоряння , завдяки чому можливе допалювання частинок деревини . У результаті витрата палива і викид шкідливих речовин в атмосферу зменшується (на відміну від котлів з верхнім згорянням , в яких недопалені частинки потрапляють разом з димом в димохід ) .
 
У котлах з системою нижнього згоряння можна управляти процесом спалювання і регулювати продуктивність шляхом дозування кількості повітря , що надходить в топку. Для цього використовується регулятор тяги або вентилятор з системою управління.
 
Чавунні і сталеві котли
 
Чавун має більш високу корозійну стійкість , ніж сталь. Це дуже важливо , оскільки при розпалюванні  твердопаливного котла , доки температура теплоносія не досягне значення вище точки роси , на стінках камери згоряння з'являється конденсат,який  при горінні вугілля є агресивним ,тому чавунний котел є менш вразливим до корозії ніж сталевий  .
Сталеві теплообмінники значно швидше прогорають через більш високу вогнестійкість чавуну. З іншого боку , чавун дуже крихкий і при випадковому сильному ударі може розколотися. Чавунний котел боїться перепадів температури - різниця температури між подачею і обратку не повинна перевищувати 20 градусів.
 
Чавунні котли складаються з секцій, що дозволяє привезти котел в розібраному вигляді і зібрати на місці. При порушенні герметичності однієї секції її можна замінити , не замінюючи весь котел . Сталеві ж котли зварюються із сталевих листів і поставляються вже як виріб. Таким чином , для виготовлення чавунних котлів необхідно спеціальне ливарне виробництво , яких мало. Сталеві котли можна виготовити в будь-якому підвалі.
 
Сталеві котли бувають всіляких типів і конфігурацій, а чавунні дуже схожі один на одного. Це пов'язано з особливістю секційної конструкції. Технологічні особливості виготовлення призводять до того , що у чавунних котлів ККД трохи нижче ніж у сталевих.
 
Якщо порівняти однотипні котли однієї фірми виробника , то сталевий котел буде дешевше чавунного .